Zastúpenie firiem Vipa, Deltalogic, Profichip, Ewon, Procentec a Weintek. Predaj HW, tvorba SW, inžinierska činnosť.

VIPA PROFINET CPU - 4 komunikačné porty: PROFINET I/O, Ethernet PG/OP, PROFIBUS, MPI

Adaptéry NetLink aj pre Windows7 a TIA Portal

eWON COSY - pripája PLC cez internet ešte jednoduchšie

COMbricks - PROFIBUS trvale pod dohľadom

eMT3000 - nový rad dotykových panelov

Brány ADFWeb - pre všetky sériové a ethernetové protokoly

ControlSystem
05.09.2023

Nový VORTEX report 2023!

Tohtoročná štúdia VORTEX ukazuje na základe viac ako 380 meraní technikov Indu-Sol GmbH pre zákazníkov, že generačná výmena z PROFIBUS na PROFINET napreduje a že výzvy užívateľov a požiadavky na služby sa menia. Digitalizácia a vzdialená podpora si vyžadujú koncepčné poradenstvo, medzisieťovú integráciu komunikačných systémov a nepretržitú vzdialenú podporu nad rámec konkrétneho projektu.

VORTEX na stiahnutie v angličtine >>

VORTEX na stiahnutie v nemčine >>

13.03.2023

Navštívte nás počas veľtrhu AMPER 2023!

Navštívte náš stánok počas Veľtrhu AMPER 2023!

21. - 23. marca 2023

Výstavisko BVV Brno

Hala P, stánok P2.38

Čo všetko v našom stánku uvidíte:

21.07.2022

Ziskové digitalizačné projekty sa začínajú pri sieti strojov

Prípadové štúdie efektívneho generovania údajov z výrobnej haly

Každý, kto chce realizovať projekty digitalizácie na úrovni výrobných hál, ako je riadenie spotreby energie, monitorovanie stavu alebo presadenie koncepcie preventívnej údržby, pozná výzvy: Kde získam komplexné a presné údaje? Ako udržať náklady na úpravu infraštruktúry na primeranej úrovni? V prvom rade sa zameriava na riadiace systémy strojov a zariadení. Ich siete sú zvyčajne samostatné, aby sa zaručila bezpečnosť a funkčná spoľahlivosť. Ak by sa však dalo pristupovať k údajom, ktoré sú už v prístroji, výrazne by to posunulo projekty digitalizácie dopredu. V tejto súvislosti zohráva sieť ako celok ústrednú úlohu. Ak sa totiž plánuje tak, aby sa šetrili zdroje a zároveň sa dosiahli ciele, a ak sa optimalizuje tak, aby sa splnili požiadavky všetkých rozhodujúcich úrovní spoločnosti, ziskovému projektu digitalizácie nestojí nič v ceste. Dostávajú siete takýto význam?

Aký je súčasný stav v priemyselných závodoch? Pri koncepcii riadenia a sietí v strojoch a zariadeniach sa pozornosť venuje predovšetkým implementácii požadovaných funkcií. Prevažuje myslenie podľa konfigurácie PLC, napríklad pri použití siete PROFINET. Moduly I/O, potrebné prevádzkové a signalizačné systémy, skenery alebo dokonca kamery sú funkčne pripojené podľa miestnych podmienok a uložené v konfigurácii PLC. Infraštruktúra sa preto vyberá na základe PROFINET certifikátu, pričom sa kladie dôraz aj na cenu a výrobcu. Zaťaženie siete, plánovanie šírky pásma a výkonnostné špecifikácie infraštruktúry sa neberú do úvahy. V zásade na tomto prístupe nie je nič zlé, pretože sa prihliada na bezpečnosť, funkčnosť a stabilitu. Nezohľadňujú sa však digitalizačné plány prevádzkovateľa, ktoré si žiadajú ďalšie výrobné údaje z príslušného výrobného procesu (obr. 1).

Chýbajúci dialóg medzi výrobcom a prevádzkovateľom stroja
V súčasnosti výrobca strojov v koncepcii svojej siete úplne vylučuje digitalizačné priania prevádzkovateľa. Zohľadňuje predovšetkým funkčnosť, a preto navrhuje sieť len pre jednu aplikáciu. Pritom sa riadi napríklad platnými PROFINET smernicami  a dodržiava požadované parametre kvality, napríklad parametre PI (PROFIBUS & PROFINET International). Robí to preto, lebo mu chýbajú akékoľvek informácie o požadovaných dodatočných údajoch alebo dokonca o pripravovaných digitalizačných projektoch . Málokedy je to opísané v špecifikácii alebo sa to oznamuje iným spôsobom. Je to veľký nedostatok a nezriedka prekážka úspechu projektov digitalizácie, pretože zdroj údajov "sieť strojov" zostáva ukrytý.

Ďalší problém spočíva v praktickej skúsenosti, že dodatočná prevádzka spôsobená acyklickou TCP/IP komunikáciou  môže náhle spôsobiť nereprodukovateľné poruchy, ktorým by sa zvyčajne dalo čeliť rozdelením a oddelením. V dôsledku toho sa nevedome uzatvárajú dôležité zdroje údajov, čo sa dá kompenzovať len použitím ďalších zdrojov a nákladov - druhej siete a ďalších senzorov (obr. 2).

Prípadová štúdia energetického manažmentu
Je nesporné, že priemysel 4.0 je v súčasnosti požiadavkou. Keďže skúsenosti ukázali, že sieť strojov a zariadení sa z už opísaných dôvodov nepovažuje za priamy zdroj údajov, údaje sa získavajú dvoma ďalšími možnými spôsobmi. Prvým a veľmi bežným spôsobom je procesný obraz PLC. Okrem toho, že tieto údaje často pozostávajú z prepojení, získavajú sa s časovým oneskorením a vyžadujú si ďalšie programátorské úsilie, PLC často požadované údaje vôbec neposkytuje. Takúto skúsenosť získala jedna spoločnosť pri zbere údajov o spotrebe energie. Takéto údaje sú potrebné tak v oblasti údržby, kde sa prostredníctvom rozdielu medzi skutočne spotrebovaným prúdom a menovitým prúdom spotrebičov vytvára mapa opotrebenia, ako aj v oblasti environmentálneho a energetického manažmentu, ktorý chce predchádzať nákladným špičkám v zaťažení. V tomto prípade bola nainštalovaná samostatná sieť s ďalšími snímačmi v podobe meračov spotreby (obr. 3). Namiesto využitia existujúcich zdrojov sa uskutočnili dodatočné investície.

Neznalosť skutočnej kapacity inštalovanej siete si vyžaduje dodatočné zdroje, pretože existujúce zdroje zostávajú nevyužité. Prostredníctvom profilu PROFINET "Profi-Drive" možno priamo z každého frekvenčného meniča určiť aktuálne hodnoty (spotreba súvisiaca s pohonom) a sprístupniť údaje v štandardizovanom formáte. Ak by sme o tom aktívne diskutovali s výrobcom zariadenia v počiatočnej fáze projektu, rýchlo by sa ukázalo, že sieť stroja vie a mala by tieto údaje poskytovať priamo.

Prípadová štúdia Condition monitoringu
Stroj potrebuje približne 100 ďalších snímačov na monitorovanie stavu, aby bolo možné určiť stupeň opotrebenia častí, ktoré sú vystavené vysokému dynamickému zaťaženiu. Aby sa nezaťažovala sieť strojov alebo z obavy pred zvýšeným zaťažením, bola vytvorená samostatná sieť. Keďže sa takmer vyčerpala investičná suma 200 000 EUR, počet snímačov sa znížil na 20; nakoniec sa integrovalo len 5 snímačov ako zdrojov údajov. Projekt digitalizácie sa preto realizoval "v úspornom režime" a nakoniec nemal plánovaný efekt: rozpočet sa dodržal! Ale bol dosiahnutý cieľ?

Sieť ako celok
Pri všetkých diskusiách o realizácii projektov digitalizácie sa vynecháva sieť. Je zahrnutá do výpočtu nákladov ako nevyhnutný dodatočný výdavok. Tento prístup sa musí zmeniť, ak sa nemá eliminovať účinok nákladov. Najmä v prípade zariadení "na zelenej lúke" sa musí pri projektoch digitalizácie klásť väčší dôraz na sieť, jej plánovanie a nakoniec aj na jej dizajn. Sieť je spojovacím prvkom medzi tým, kto požaduje údaje, a zdrojom údajov. Holistický pohľad, ktorý zohľadňuje najrôznejšie aplikácie, a tým aj potrebnú šírku pásma, je zárukou nepretržitej komunikácie a rozvoja najrôznejších primárnych zdrojov údajov. Sebestačné, izolované siete strojov a zariadení už nemajú v ére digitalizácie a súvisiacich projektov miesto. Siete sa musia otvárať plánovaným spôsobom bez toho, aby sa ohrozila bezpečnosť, stabilita a spoľahlivosť. Musia sa posudzovať oddelene od aplikácie, aby sa v nich odzrkadlili všetky záujmy IT a OT vrátane strojovej siete (obrázok 4). Výsledná otvorenosť umožňuje sprístupniť zdroje údajov, znížiť náklady a výrazne zvýšiť efektívnosť digitalizácie.

S cieľom uľahčiť takýto prístup v budúcnosti sa sieťoví špecialisti z Indu-Sol v súčasnosti intenzívne zaoberajú touto témou. V úzkej spolupráci s prevádzkovateľmi OT sietí  si dali za úlohu spojiť rôzne úrovne siete bez prekážok a bariér a ukázať "dátové poklady". Sieťoví špecialisti ako sprostredkovatelia projektu oboznámia inštalatéra s požiadavkami strojovej siete a spoločne s ním vypracujú potrebné štruktúry. Základom sú jasné pravidlá, ktoré spoločne definujú a implementujú IT a OT. Všetky špecifikácie musia byť plánované, kontrolované, monitorované a musia byť definované zodpovednosti. Potom je možné vyzdvihnúť skrytý "dátový poklad". Dôležitou súčasťou ziskových projektov digitalizácie je starostlivé využívanie zdrojov.

Autori: Karl-Heinz Richter, CEO (Marketing & Sales) Indu-Sol a Ellen-Christine Reiff, M. A. Redakcia ( www.rbsonline.de )

03.06.2022

Systém včasného varovania pred výpadkom namiesto neplánovaných odstávok

Menej prestojov, menej údržby | Inovatívne monitorovanie stavu dátových káblov v priemyselných prevádzkach

Fungujúce dátové linky sú základom moderných priemyselných zariadení. Opotrebované alebo chybné káble ovplyvňujú základnú funkciu stroja a pritom bežná údržba kabeláže je často zanedbávaná. " Je to príliš drahé, prácne a nie je čas".
Napriek tomu takmer každý dátový kábel musí byť skôr či neskôr opravený alebo vymenený. Ako sa dajú znížiť náklady na údržbu kabeláže?

Riešenie: Sledujte nepretržite stav zaťažených a ťažko dostupných káblov. A to bez nároku na ďalší personál.

7 dôvodov na monitorovanie stavu dátových káblov:

  1. Zníženie počtu prestojov z dôvodu poruchy kabeláže, možnosť prediktívnej údržby a plánovania.
  2. Detekcia kritického stavu kábla skôr, ako sa prejaví porucha.
  3. Odhalenie káblov, ktoré si vyžadujú výmenu bez manuálneho merania.
  4. Žiadne zbytočné údržbárske práce na ťažko prístupných miestach.
  5. Zníženie nákladov na materiál pre PROFINET a Ethernet káble - výmena až pri hranici opotrebovania.
  6. Údržba orientovaná na stav zariadenia a úsporu nákladov.
  7. Možnosť dodatočnej montáže do akéhokoľvek systému na báze PROFINET / Industrial Ethernet.

 Ako vlastne funguje „online diagnostika“?

"Online diagnostika" vyvinutá v Indu-Sol je založená na vyhodnotení parametrov vysielaného a prijímaného signálu. Okrem hodnoty SNR ( Signal-to-Noise-Rate), ktorú merajú aj ručné analyzátory káblov, vkladajú sa do vyhodnocovacej matice ďalšie namerané hodnoty aktívnej dátovej komunikácie. „Online diagnostika linky“ sa vykonáva nepretržite počas prevádzky systému. Vypočítaná skutočná hodnota sa porovnáva s cieľovou hodnotou zodpovedajúcou dĺžke kábla. Na základe dvoch hodnôt  kvality sa vypočíta "rezerva opotrebenia" príslušného dátového kábla.
Ak táto klesne pod prednastavenú (alebo individuálne nastavenú) prahovú hodnotu, generuje sa výstražné hlásenie.
Výstraha je zobrazená vo webovom rozhraní switchu PROmesh, odosielaná emailovou notifikáciou alebo prenášaná  do nadradeného systému monitorovania siete.
Zodpovedný technik údržby môže potom rýchlo nájsť opotrebovaný alebo poškodený kábel
a vymeniť ho v naplánovanom čase.

Príklad kalkulácie ekonomickej návratnosti online diagnostiky káblov:

  • Sieť PROFINET riešená cez 5 pohyblivých energetických reťazí.
  • Predpokladaná doba prevádzky zariadenia 10 rokov.
  • Životnosť reťaze cca. 2 roky (približne 2 milióny cyklov po hranicu opotrebovania) , t.j. približne 4 výmeny reťaze počas predpokladanej životnosti zariadenia.
  • Výmena reťaze realizovaná v prípade prestojov súvisiacich s poruchou kábla (neplánovaná odstávka), minimálne 20 prestojov.

 

Potenciál úspor vďaka „online diagnostike“:

Náklady na prestoje (kvôli poruche) 200 € za minútu nečinnosti
Ø prestoj (porucha vlečnej reťaze) 90 minút
Náklady na prestoje počas životnosti zariadenia
(bez online diagnostiky kabeláže)
360 000 € (200 € x 90 min) x 20 výmen energetickej reťaze.
Ø Investičné náklady na 5ks switch PROmesh
(s online diagnostikou káblov)

5 290 €
Ø € 1 000 €  x 5  pre každú energetickú reťaz
Ø 290 EUR inštalačné náklady (58 EUR / switch)

Potenciálne usporené prostriedky:

354 710 €
Náklady na prestoje - investičné náklady na switche  PROmesh

Na využitie automatického monitorovania stavu vašich  PROFINET alebo Industrial Ethernet liniek potrebujete priemyselné prepínače s integrovanou „online diagnostikou káblov“ PROmesh:

PROmesh P10 priemyselný prepínač s montážou do rozvádzača

  • IP20
  • integrovaná sieťová diagnostika a monitorovacie funkcie
  • 8 x RJ45 porty (až 1,0 Gbit/s)
  • 2 x SFP sloty (až 2,5 GBit/s)
     
 

PROmesh P10X priemyselný prepínač s montážou mimo rozvádzača

  • IP67 (vodotesný / prachotesný)
  • integrovaná sieťová diagnostika a monitorovacie funkcie
  • 8 x M12  D-coded  (až 100 Mbit/s)
  • 2 x M12 X-coded (až 1,0 GBit/s)
27.04.2022

Navštívte spoločný stánok ControlSystem, Indu-Sol a Heneberger počas veľtrhu AMPER 2022 v Brne!

Navštívte náš stánok počas Veľtrhu AMPER 2022!

17. - 20. mája 2022

Výstavisko BVV Brno

Hala V, stánok V 1.12

Predstavíme Vám:

Príďte si vypočuť našu prezentáciu v rámci Automa "Fórum automatizace a digitalizace":

štvrtok 19. mája od 11:30 v hale V, stánok V 4.22

Stabilné siete PROFINET - od návrhu po údržbu

  • PROFINET siete v období I4.0 už nie sú oddelené, ale stali sa súčasťou sieťovej infraštruktúry firiem,
  • správny návrh siete je preto základom dlhodobej stabilnej komunikácie. Prepínač - srdce PROFINET infraštruktúry,
  • ako uvádzať PROFINET do prevádzky a zvoliť optimálnu koncepciu údržby siete.

Môžete nás navštíviť aj v rámci komentovanej prehliadky veľtrhu AMPER TOUR

  • utorok až štvrtok so začiatkom o 10:00 a 13:00
  • piatok len o 10:00
15.02.2022

Router a firewall súčasťou diagnostického prepínača PROmesh P20

S diagnostickým prepínačom PROmesh P20 ušetríte nielen náklady na ďalší router s firewallom, ale aj miesto v rozvádzači.
Funkcie monitorovania pomáhajú údržbe konať cielenejšie - umožňujú prediktívnu údržbu a včasné varovanie pred výpadkom.

Router-Firewall

Technické prednosti diagnostického prepínača PROmesh P20:

  • NAT-routing (prepojenie siete stroja so sieťou haly),
  • Firewall (prepojenie siete stroja so sieťou haly),
  • Highspeed až 1 Gbit/s,
  • Backplane Capacity až 12,8 Gbps,
  • Data Throughput až 8,5Mpps,
  • Netload Class III,
  • Buffer až 4 Mbit,
  • monitorovanie EMC,
  • monitorovanie výkonu.
09.02.2022

Robustný a spoľahlivý - diagnostický prepínač PROmesh P10X

PROFINET M12 switch PROmesh P10X (IP67) špeciálne navrhnutý pre použitie mimo rozvádzačov.

  • Vďaka integrovanej diagnostike káblov umožňuje počas prevádzky merať všetky pripojené káble.

  • Odhalí chyby, opotrebovanie a sporadické problémy inštalácie v počiatočnom štádiu.

  • Nastaviteľné hraničné hodnoty umožňujú prediktívnu údržbu a varovanie pred výpadkom.

Vyvinuté pre najnáročnejšie podmienky

  • krytie IP67, na použitie mimo rozvádzača,

  • kompaktný dizajn,

  • vhodný na použitie pri teplotách -40 až +75°C,

  • aj pre aplikácie v prostredí so zváraním, vďaka kovovému krytu,

  • odolný voči vibráciám.

24.01.2022

Webinár Indu-Sol: "How to PROFINET - Achieve a stable and smooth network operation"

Termín: 3. februára 2022 (štvrtok) od 14:00
(trvanie ca. 30 minút,
po ktorých nasleduje možnosť klásť otázky).

Rečník: Stephan Fisher (expert na priemyselné siete z firmy Indu-Sol), (webinár v anglickom jazyku).

Registrácia >>

Zvýšené požiadavky na výkon a rastúci objem dát v dnešnej priemyselnej automatizácii si vyžiadali ďalší vývoj osvedčenej technológie PROFIBUS. Bezbariérová komunikácia založená na Ethernete je dnes zabezpečená prechodom na PROFINETové siete. Zistite v bezplatkom webinári, čo sa Indu-Sol naučil z éry PROFIBUSu a akým výzvam stále čelí v sieti PROFINET. Expert Vám vysvetlí, ako začať s PROFINETom pri zachovaní stabilnej prevádzky siete.

Témy webinára:

• Pochopenie PROFINETovej komunikácie a rozpoznanie výhod.

• Stabilná prevádzka od prvého telegramu.

• Čomu venovať pozornosť pri PROFINETe?

• Aké sú rozdiely oproti PROFIBUSu?

• Tipy a triky pre plánovanie a odovzdanie do prevádzky.

• Špeciálne vlastnosti infraštruktúry.

• Nová meracia technika a nové postupy merania.

Cieľová skupina:

• Pracovníci zodpovední za plánovanie, uvádzanie do prevádzky a údržbu sietí PROFIBUS & PROFINET.

• Začiatočníci a všetci, ktorí by sa chceli cielene vzdelávať.

• Personál údržby, uvádzania zariadenia do prevádzky a servisný personál.

14.12.2021

Nové video od Indu-Sol: Priemyselné siete v období zmeny: utópia alebo nevyhnutnosť?

Pozriete si video v slovenčine od Indu-Sol, ktoré stručne a jednoducho vysvetľuje súčasné zmeny v priemyselných sieťach vo výrobných a priemyselných závodoch, analogicky k cestnej premávke.

Video >>

Za lokalizáciu videa do slovenčiny ďakujeme ATP Journal.

08.07.2021

Monitorovanie stavu pre ethernetové priemyselné siete

Trvalé monitorovanie stavu sa stalo základom v mnohých oblastiach každodenného života. Jedným z príkladov je palubná diagnostika v moderných osobných automobiloch, kde sa plynulo monitorujú všetky prevádzkovo relevantné podmienky.  Ak sa vyskytnú nezrovnalosti, napríklad nedostatočný tlak v pneumatikách, budeme informovaní skôr, ako sa problém stane kritickým.

Váš kokpit pre maximálnu dostupnosť - komplexné monitorovanie OT sietí pre PROFINET, PROFIBUS...
Integrovaný systém monitorovania siete dokáže včas zviditeľniť zmeny stavu vo všetkých systémoch. Dostupnosť komplexných systémov a procesov je možné zaručiť cielene a predvídavo. Flexibilne si vyberte, ktoré systémy a stroje chcete chrániť. Vytvorte predpoklad vysokej dlhodobej dostupnosti svojich strojov a systémov tým, že budete môcť vďaka integrovanej výstražnej funkcii rýchlo reagovať na akékoľvek incidenty.

Praktické výhody pre prevádzku vašich strojov a zariadení
Prečo je trvalé sledovanie stavu také efektívne?

  • Všímajte si a opravujte postupné znižovanie kvality siete- jednotlivé nekritické poruchové stavy často ovplyvňujú účinnosť alebo odolnosť celkového systému. Monitorovanie stavu vám umožňuje rýchlo detekovať  poruchové stavy a opraviť ich skôr, ako sa zariadenie postupne blíži ku kritickému stavu.
  • Výstraha pred prevádzkovo nebezpečnými udalosťami - monitorovací systém automaticky spustí viditeľné varovanie, ak dôjde k potenciálne kritickým udalostiam. Získate tak drahocenný čas na zabránenie ďalším poruchám alebo následným škodám.
  • Cielená lokalizácia zdrojov rušenia - niektoré problémy sa vyskytujú bez akýchkoľvek včasných ukazovateľov. Úplný zber údajov monitorovacieho systému bude podporovať cielené riešenie problémov. Na základe dostupných údajov je možné veľmi podrobne vyhodnotiť chybové vzorce vedúce k poruche, podobne ako funkcia čiernej skrinky lietadla.
  • Údržba a riešenie problémov pomocou vzdialeného monitorovania (zabezpečený vzdialený prístup) - diaľkové monitorovanie umožňuje autorizovaným špecialistom poskytovať cielenú podporu pri zabezpečení alebo obnovení dostupnosti.

Flexibilné riešenie monitorovania, ktoré vyhovuje vašim požiadavkám

  • Jedna aplikácia, jeden systém -  dávajte pozor na jednotlivé oblasti systému alebo stroje pomocou analytických zariadení špecifických pre sieť (decentralizované zberače dát), ako je PROFIBUS-INspektor® NT, a využívajte výhody kombinovaného monitorovania stavu a hĺbkovej analýzy telegramov.
  • Jedna aplikácia, niekoľko systémov - používate niekoľko systémov z rovnakej procesnej siete (napr. PROFINET)? Môžete ich monitorovať jednotlivo alebo kombinovať svoje analytické zariadenia (decentralizované zberače údajov) v jednom centrálnom monitorovacom softvéri.
  • Niekoľko aplikácií, jeden systém - používate viac aplikácií (PROFINET, PROFIBUS atď.) v jednom systéme? Monitorujte ich spoločne a sledujte všetky parametre pripojené k systému.
  • Niekoľko aplikácií, niekoľko systémov - všetky údaje o analýze a monitorovaní vašich systémov na jednom centrálnom mieste pomocou programu PROmanage® NT.
  • Monitorovanie bez ďalšieho hardvéru - získajte základné monitorovanie siete pomocou dostupnej infraštruktúry bez inštalácie ďalšieho hardvéru na analýzu.

Flexibilita a škálovateľnosť

Monitorovanie siete, ktoré rastie spolu s vašimi potrebami Zmenil sa váš systém? Máte nejaké nové systémy / diely, ktoré treba monitorovať? Kombinujte analyzátory (zberače dát, ako je PROFINET-INspektor® NT), manažovateľné prepínače a monitorovací softvér PROmanage® NT  podľa vašich potrieb.

 

 

Stránky

Napíšte nám