Zastúpenie firiem Vipa, Deltalogic, Profichip, Ewon, Procentec a Weintek. Predaj HW, tvorba SW, inžinierska činnosť.

VIPA PROFINET CPU - 4 komunikačné porty: PROFINET I/O, Ethernet PG/OP, PROFIBUS, MPI

Adaptéry NetLink aj pre Windows7 a TIA Portal

eWON COSY - pripája PLC cez internet ešte jednoduchšie

COMbricks - PROFIBUS trvale pod dohľadom

eMT3000 - nový rad dotykových panelov

Brány ADFWeb - pre všetky sériové a ethernetové protokoly

ControlSystem

Existujú alternatívy k certifikácii vedenia v OT oblasti?

Kontrola funkčnosti novo položených káblov a vedení je bežnou praxou v IT aj OT. Certifikácia káblov v odvetví výroby strojov a zariadení sa v minulosti kriticky spochybňovala.

Aby sme lepšie pochopili kritiku certifikácie liniek OT, je vhodné najskôr sa pozrieť na oveľa staršiu IT oblasť. Napríklad, pri stavbe budovy, sieťové vedenia sú zvyčajne stanovené už počas fázy výstavby. Pretože tieto sieťové vedenia vo väčšine prípadov „zmiznú“ v uzavretých káblových kanáloch, nie sú už prístupné, keď sa budova a tým aj sieť uvádzajú do prevádzky. Z tohto dôvodu sa certifikácia vykonáva ihneď po inštalácii káblov, aby sa zabezpečila ich funkčnosť. Pretože sú vedenia v budove pevne položené a chránené pred takmer všetkými vplyvmi prostredia, nie je potrebná žiadna ďalšia skúška. Stručne povedané: Certifikácia IT linky dáva zmysel.
Ak chceme použiť tento overený postup aj v OT oblasti, prejavia sa zreteľné rozdiely. Na rozdiel od IT sa OT siete zvyčajne uvádzajú do prevádzky a používajú ihneď po inštalácii. Existuje tiež zásadný rozdiel v spôsobe kladenia káblov. V prípade potreby musia byť všetky káble vymeniteľné (napríklad v prípade prispôsobovania systému) alebo flexibilné (napr. v prípade pohyblivých častí systému). Výsledkom je, že priemyselné dátové vedenia nie sú umiestnené v pevne uzatvorených kanáloch alebo stenách. OT siete sú vystavené starnutiu v dôsledku ohýbania, vibrácií, mazív a iných vplyvov prostredia, ktoré zvyčajne v IT sektore neexistujú.

Ďalším kritickým bodom certifikácie linky je jednorazové preskúšanie. Meranie vedenia káblov je iba momentálnou snímkou ​​v čase merania. Neexistujú spoľahlivé náznaky budúceho vývoja kvality siete. Kabeláž sa musí kvôli certifikácii odpojiť, aby bolo možné pripojiť požadované meracie zariadenie.
Napriek všetkému je nevyhnutné skontrolovať sieťové vedenia. Napríklad tohtoročná správa VORTEX objasňuje, že chybné pripojenia sú veľkým zdrojom výpadkov. Približne pri každom piatom meraní boli chybné zapojenia konektorov hlavnou príčinou poruchy systému.

Jednorazová certifikácia linky neposkytuje dostatočnú bezpečnosť. Z tohto dôvodu má zmysel trvalá kontrola vedenia. Aby sa znížili personálne náklady a prestoje súvisiace s údržbou (napr. pri manuálnom testovaní vedenia), je najpraktickejším riešením implementácia monitorovania linky v trvalo nainštalovaných komponentoch infraštruktúry. Na tento účel sú vhodné najmä switche, ako je PROmesh P10. Priemyselné prepínače sú ideálnym sieťovým prvkom na automatickú kontrolu a monitorovanie pripojených vedení.

Napíšte nám