Zastúpenie firiem Vipa, Deltalogic, Profichip, Ewon, Procentec a Weintek. Predaj HW, tvorba SW, inžinierska činnosť.

VIPA PROFINET CPU - 4 komunikačné porty: PROFINET I/O, Ethernet PG/OP, PROFIBUS, MPI

Adaptéry NetLink aj pre Windows7 a TIA Portal

eWON COSY - pripája PLC cez internet ešte jednoduchšie

COMbricks - PROFIBUS trvale pod dohľadom

eMT3000 - nový rad dotykových panelov

Brány ADFWeb - pre všetky sériové a ethernetové protokoly

ControlSystem

Žemle s VIPA SPEED7

Žemle s VIPA SPEED7

Rakúska priemyselná pekáreň sa spolieha na moderné a výkonné PLC technológie.

Rastúci dopyt po pekárenských výrobkoch vo východnej časti Rakúska viedol rodinnú firmu Fischer Brot v roku 2005 k rozhodnutiu postaviť  v obci Markgrafneusiedl novú prevádzku na „zelenej lúke“ . Táto prevádzka  je charakterická nielen modernou architektúrou stavby, ale hlavne modernými technológiami v jej  vnútri.  Na základe skúseností  získaných v iných prevádzkach po celej krajine, postavili firemný technici pred dodávateľov technológie vysoké požiadavky.  Pre oblasť riadiacej techniky boli predpísaný systémy programované v jazyku STEP7  a procesory SPEED7 CPU 315-2AG10 výrobcu VIPA GmbH.   Tento procesor z radu 300S,  bol zvolený pre svoj vysoký výkon, kapacitu pamäte a tiež vhodné komunikačné rozhrania.

Všetko začalo v roku 1958

Pred viac ako 50-timi rokmi vznikla na Kapucínskej ulici v hornorakúskom Linci malá pekáreň, z ktorej sa za toto obdobie vyvinul veľký pekárenský podnik s tromi výrobnými prevádzkami, ktoré zásobujú pečivom obchody  v celom Rakúsku. Medzi najznámejšie výrobky firmy Fischer Brot  patrí určite  „Mühlviertel  Schnittbrot“, ktorý sa predáva vo všetkých obchodných reťazcoch.

Firmu, ktorú už medzitým vedie druhá generácia bratov Fischerovcov, prinútil stále rastúci dopyt k rozhodnutiu, postaviť niekoľko kilometrov severne od Viedne v Markgrafneusiedl celkom novú prevádzku.

 „Hlavný dôvod pre zriadenie novej výrobnej prevádzky, bol trvalý nárast počtu zákazníkov vo Viedni a okolí.  Pre udržanie vysokej kvality dodávok sú nevyhnutnou podmienkou malé transportné vzdialenosti.“ vysvetľuje Ing. Andreas Ortler,  výkonný riaditeľ pre technológie a informatiku.

Od štartu projekčných prác po okamih, kedy prvá žemľa opustila pekárenskú pec prebehlo iba šesť mesiacov. Počas tohto obdobia bola nielen postavená prevádzková budova, ale aj kompletne inštalované technologické zariadenia. „ Samozrejme, že  na základe našich skúseností sme už dávno predtým mali celkom konkrétnu predstavu, aké budú požiadavky na novú prevádzku  v oblasti technológie, aj v oblasti riadiacich systémov.“ spomína Ing. Ortler.

 

Programovací jazyk STEP7 f. Siemens a SCADA systém WinCC sú vo firme Fischer Brot štandartom. Pre obidva produkty ponúkajú procesory SPEED7 plnú kompatibiltu.

Štandartne so STEP7

Vo firme Fischer Brot sa už počas výstavby predošlých prevádzok rozhodli nasadzovať  systémy Simatic S7 a tento štandart bol prenesený do zadaní pre nové stroje a technológie. „Pretože v nemecky hovoriacich krajinách je f. Siemens absolútnym lídorm v tejto oblasti, nebolo pre našich dodávateľov problémom tieto požiadavky splniť.“  uvádza ďalej Ing. Andreas Ortler. „ Mne bolo však rovnako jasné, že by som chcel v našich zariadeniach nasadiť HW technológiu  SPEED7 firmy VIPA, konkrétne typ CPU 315SB.  Tento procesor je kompatibilný s radou S7-300 a v porovnaní s doteraz používanými typmi CPU ponúka podstatne viac.  Hlavne je to integrovaný port TCP/IP a veľkoryso dimenzovaná pamäť .  K tomu sa pridáva až neuveriteľná rýchlosť procesorov SPEED7.“

 

Pohľad na moderné zariadenie výrobnej haly v novom závode firmy Fischer Brot v Markgrafneusiedl. Ani dodávateľ týchto dlhých pekárenských pecí nemal problém splniť požiadavku investora na riadenie s procesormi SPEED7 firmy VIPA.

Cieľom je štandartné CPU v rámci celej firmy

Svoje prvé skúsenosti  s CPU firmy VIPA získal  Ing. Ortler už počas tvorby projektu  automatizácie budovy sídla firmy v Linzi. „ Hľadal som vtedy cenovo výhodné, výkonné systémy s rozumnými komunikačnými rozhraniami  pre riadenie klimatizácie v našej budove a našiel som ich vo firme VIPA GmbH. Na začiatku som bol trochu skeptický, či deklarovaný  vysoký  výkon skutočne splní moje očakávania  a predovšetkým,  ako je to so poľahlivosťou a životnosťou systémov.  Existovali totiž správy, že s procesormi VIPA budú problémy.  Ja som však doposiaľ nadobudol práve opačné skúsenosti.

Toto „skúšobné CPU“ som intenzívne testoval na klimatizácii a následne som tento typ ho použil  aj pre riadenie osvetlenia, vykurovania a vzduchotechniky našej budovy. Doteraz funguje bez problémov. „  informuje ďalej Ing. Andreas Ortler.

„Po roku prevádzky mi bolo jasné, že toto CPU je kvalitatívne v poriadku, extrémne výkonné a neuveriteľne rýchle.  Reálne časy cyklu u týchto aplikácií sú len ťažko predstaviteľné, pretože sa pohybujú pod 1ms. To napríklad znamenalo, že  funkcie polohovania som mohol realizovať v normálnom užívateľskom programe bez potreby programovať prerušenia!  Vlastnosti SPEED7 CPU315 by sa dali porovnať  len z vtedajším omnoho drahším Simatic S7-CPU318 a jeho výkon by som sa nebál  porovnať  ani s radom S7-400, ku ktorému je  až na komunikačné rozhrania veľmi blízko.“

Na základe týchto skúseností dospel  Ing. Andreas Ortler k rozhodnutiu, že v prípade výpadku nejakého CPU prevádzke , ho bude nahrádzať  výhradne typom CPU315 s technológiou SPEED7.

„Mojim cieľom je, aby  sa PLC VIPA stali firemným štandartom.  Ak mám byť úprimný, sú tieto výkonné CPU pre mnohé naše aplikácie extrémne predimenzované, ale celkovo je toto riešenie ekonomicky efektívnejšie, pretože mi stačí držať ako náhradný diel len jeden typ procesora. Okrem toho má procesor dostatočnú výkonovú a pamäťovú rezervu, takže sa nemusím obávať, že  v prípade zmien alebo rozširovania systému narazím na obmedzenia.“  zdôvodňuje  Ing. Ortler svoje rozhodnutie.

 

Svoju spokojnosť  sumarizuje Ing. Andreas Ortler  nasledovne:  „Procesory SPEED7 bežia bez problémov, doby cyklu sú neuveriteľné a kompatibilita s komponentami Simatic je bezchybná. Skutočne si nedokážem predstaviť nejaké lepšie riešenie.“

Úspešná aplikácia v novom závode Markgrafneusiedl

Počnúc priemyselnými miešačkami, cez zdvíhadlá, výklopníky a miesiace stroje, zariadenia pre malé pečivo,  pece, dopravníky, baličky, umývačky  až po celé riadenie budovy novej prevádzky, všade sa nachádzajú procesory SPEED7 firmy VIPA.  Na výstabe sa podieľalo celkovo 13 dodávateľov strojov a technológie.  Programovanie riadiacich systémov sa realizovalo v prostredí STEP7 f. Siemens a pre vizualizáciu a archiváciu údajov je nasadené WinCC.  „ Spojenie s procesormi  firmy VIPA funguje bez problémov.“, informuje Ing. Andreas Ortler, „ Na začiatku som mal samozrejme obavy, či si cudzie komponenty budú navzájom rozumieť  a  preto som kompatibilitu intenzívne testoval.  A skutočne to funguje.“

Realizované aplikácie SCADA systému WinCC boli neskôr doplnené WinCC/Web Navigátorom, ktorý umožňuje vedeniu firmy  a servisnej skupine v Linci sledovať výrobu v novom závode, kde si už takmer 4 roky plnia riadiace systémy VIPA svoju každodennú úlohu. 

 

 

ControlSystem s.r.o.

Napíšte nám